Hava Durumu - havaforum.com

Image26.png (261×61)

Hava Tahmini; Belirli bir ülke, bölge veya merkezde, bir zaman dilimi içinde görülebilecek meteorolojik vakaların gözlem ve analizlere dayanılarak subjektif yada objektif yöntemler kullanılarak önceden öngörülme çalışmaları hava tahmini olarak adlandırılır. En Çok Sorulan Sorulardan biri ise ; Hafta sonu hava nasıl olacak sorusudur.

Hava Tahmini Üç Aşamalıdır:

Gözlemler
çözümleme
Tahmin

Hava Tahminlerinde Gözlemler ve kullanılan ürünler aşağıdaki gibidir.

Yer Gözlemleri
gemi Gözlemleri
Yüksek Atmosfer Gözlemleri
Radar Ürünleri
Uydu Görüntüleri
Otomatik Meteoroloji İstasyonları Verileri
Her şey gözlemle adım atar

Yer Gözlemleri
Meteorolojide saatlik yer gözlemi (SİNOPTİK) ve iklimsel gözlem (KLİMATOLOJİK) olmak üzere iki çeşit yer gözlemi yapılmaktadır. Sinoptik gözlemler hava tahmininde kullanılan gözlemlerdir.

Sinoptik Gözlemler; tüm dünyada meteoroloji istasyonlarında GMT saatine gore aynı anda yapılır. Bu saate nazaran, İngiltere'deki hafta sonu hava durumu Grinwich'ten geçen boylam derecesi başlangıç kabul edilir ve bu başlangıç boylamında 12.00 GMT'de yapılan bir sinoptik gözlem yöresel olarak Türkiye'de öğleden sonrasında 15.00'de, Hindistan'da akşam 18.00'de, Avustralya'da gece 22.00'de ve Orta Amerika'da ise sabah 05.00'de yapılır. Bu gözlemlerin hepsi de 12.00 GMT gözlemi olarak isimlendirilir.

Sinoptik gözlemler; GMT saati ile her saat ve üçer saatlik aralıklarla yapılır. 00.00, 06.00, 12,00, 18.00 GMT'de yapılan gözlemler Ana Sinoptik; 03.00, 09.00, 15.00, 21.00 GMT'de meydana getirilen gözlemler de Ara Sinoptik Ghasret olarak isimlendirilir. Havaalanlarında bulunan istasyonlarda ek olarak Havacılıkla ilgili METAR ve AERO gözlemleri de yapılmaktadır.

Yer gözlemlerinde;

Rüzgar; yönü, hızı ve hamlesi
Hava sıcaklığı
İşba sıcaklığı, ıslak termometre sıcaklığı, nispi rutubet ve su buharı basıncı,
Toprak üstü minimum sıcaklığı
Hava basıncı; güncel basınç, deniz seviyesine indirgenmiş basınç ve tandans durumu ile miktarı.
Hava hadiseleri; halihazır ve geçmiş hava
Yatay görüş uzaklığı
Bulutluluk; kapalılık miktarları, cinsleri ve taban yükseklikleri
Yerin hali, toplam ve taze kar kalınlığı
Günlük buharlaşma, güneşlenme ve radyasyon miktarları
Yağış miktarı ve günlük toplam yağış miktarı
Deniz; su sıcaklığı, Denizin hali ve denize doğru görüş uzaklığı
Ölçülen bu değerler kodlanarak ulusal meteoroloji merkezlerine buradan da haftasonu hava uluslararası toplama merkezlerine gönderilir. Uluslararası merkezde toplanan bilgiler yeniden tüm ülkelere dağıtılır.

Tahmin

Buna ilaveten; güçlü Meteorolojik hadiselere bağlı can ve mal kayıplarını azaltmak amacı ile Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hazırladığı ihtarlara ek olarak Bölge Müdürlükleri merkezlerinde 24 saat esasına nazaran çalışan Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezleri, mesuliyet sahasındaki il ve ilçeler için günlük ve beş gmeşhurk hava tahminleri yapmakta, gerektiğinde Meteorolojik verilere göre Meteorolojik uyarılar yayınlanmaktadır.

Hazırlanan tüm Meteorolojik ürün ve tahminler internet sitemizde (www.Mgm.Gov.Tr) eş zamanlı olarak yayımlanır. Ek olarak tüm tahmin ve uyarmalar kamuoyuna duyurulmak üzere Radyo, TV’ler, Basın, Ajanslar ile ilgili Kamu kuruluş ve kuruluşlarına anında ulaştırılır.

ile bir site kur

  • Tamamen ücretsiz
  • Yüzlerce tasarım
  • Son derece kolay

Bu website Webnode.com.tr ile oluşturulmuştur. Bugün ücretsiz kendi siteni oluştur!